Kremacja zwłok

Coraz powszechniejszym sposobem pochówku w Polsce staje się kremacja. Polega ona na bezdymnym i bezzapachowym spopieleniu ciała. Proces kremacji odbywa się w krematorium, bądź w zakładzie pogrzebowym wyposażonym w specjalny piec kremacyjny. Ciało przygotowywane jest w sposób zbliżony do tego stosowanego podczas tradycyjnego pochówku. Jednak ubiór zmarłego można zastąpić specjalną tkaniną, nazywaną całunem. Podczas kremacji stosuje się trumny kremacyjne, które pozbawione są warstw farby i lakieru, a także wszelkich dodatków (ozdób, uchwytów).

Zanim jednak rozpocznie się proces kremacji, który jest procesem nieodwracalnym, organizowane jest spotkanie, podczas którego rodzina zmarłego może się z nim pożegnać. Z tego też powodu, kremacja zazwyczaj dzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich odbywa się w krematorium, gdzie odbywa się pożegnanie oraz sama kremacja, po czym rodzina otrzymuje świadectwo kremacji. Druga część to ceremonia pochówku urny z prochami zmarłego.

Kiedy są Państwo upoważnieni do zlecenia kremacji, mogą Państwo udać się osobiście do krematorium i zlecić wykonanie kremacji, a następnie odebrać urnę z prochami, bądź mogą Państwo zlecić kompleksowe usługi pogrzebowe jednemu z zakładów pogrzebowych, który zajmie się organizacją spraw w tym ciężkim okresie.

Co na to polskie prawo i Kodeks Prawa Kanonicznego Kościoła Rzymsko-Katolickiego?

W Polsce nie ma prawa zabraniającego wykonywanie kremacji. Za decyzję odpowiada religia zmarłego. Z racji, że w Polsce przeważającym wyznaniem jest wyznanie rzymsko-katolickie, poniżej fragment Kodeksu Prawa Kanonicznego mówiący o kremacji:

Kanon 1176 § 3.

Kościół usilnie zaleca zachowanie pobożnego zwyczaju grzebania ciał zmarłych. Nie zabrania jednak kremacji, jeśli nie została wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej.

Według polskiego prawa, „zmarłego można pochować jedynie na cmentarzu, w katakumbach lub w szczególnych wypadkach, gdy zgon nastąpił podczas rejsu – zatopić w morzu, natomiast prochy osoby skremowanej mogą być pochowane na cmentarzu lub wsypane do morza”.

Obowiązujące przepisy nie dopuszczają możliwości rozsypania prochów zmarłego, ani przechowania jej w miejscu innym niż cmentarz.

Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na stronie zakłady i domy pogrzebowe

Post Author: admin

Dodaj komentarz