Zaznacz stronę

Ponad tysiącletnie dzieje Gdańska stanową ważną kartę w historii Polski. Czy to zbieg okoliczności czy zrządzenie losu sprawiło, że wiele wydarzeń o dużym znaczeniu dla kraju, Europy a także świata miało miejsce właśnie w grodzie nad Motławą? Trudno powiedzieć. Jest faktem jednak, że dynamiczna historia związana jest z dynamicznymi, otwartymi osobami, na które Gdańsk był – i pozostaje – zawsze otwarty. To te właśnie osoby w nim mieszkały i działały.

Czasem spacerując gdańskimi ulicami – z dala od głównych traktów – można zadumać się nad upływem czasu. Stojące obok siebie nowoczesne biurowce i domy, których historia sięga już ponad 100 lat – to tylko przykład, że historia jest jak łańcuch, którego nie sposób zerwać bez szkody dla jego konstrukcji. Nie można odciąć się od historii minionej i budować jedynie na tym, co nowe. Tak czynią osoby, które odznaczają się krótkowzrocznością…

Szczególnym miejscem, w którym historie gdańszczan – tych dawnych i tych współczesnych – się przenikają są cmentarze i inne miejsca pochówku. Niektóre nadal służą społeczności Gdańska – jak chociażby cmentarz Łostowicki, Srebrzysko, Oliwski czy Salwator, aby wymienić choćby kilka z nich. Inne już zaginęły w dżungli rosnącego miasta, a na ich miejscu znajdują się obiekty o zupełnie innym przeznaczeniu. To właśnie takim nekropoliom jest dedykowany Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy – położony w jednym z najbardziej ruchliwych punktów Gdańska czyli nieopodal Dworca PKS, u podnóża Góry Gradowej…

Należy się cieszyć, że współcześni mieszkańcy Gdańska chcą pamiętać – i pamiętają – o tych, którzy odeszli. Dobrze, że w Polsce istnieje nadal kultura pochówku, podtrzymywana i przekazywana z pokolenia na pokolenie przez różne zakłady pogrzebowe.

Śmierć jest niejednokrotnie nadal tematem tabu, ale czasem trzeba się z nią zmierzyć. W takich chwilach pomocą może być Pierwsza Polska Platforma Funeralna Funer.com.pl. Portal ten powstał z myślą o osobach, które – także w Gdańsku – szukać będą sprawdzonego zakładu pogrzebowego.

Wpisując w wyszukiwarce miejscowości na portalu Funer.com.pl miasto Gdańsk pojawią się propozycje zakładów pogrzebowych, wraz z danymi teleadresowymi, które działają w tym mieście i okolicach, niosąc pomoc wszystkim, którzy są zmuszeni do zorganizowania pogrzebu Bliskiej Osoby.
Dzięki temu rozwiązaniu można zaoszczędzić sporo czasu – zyskać zaś pewność, że dokonujemy dobrego wyboru firmy, która jest doświadczona i godna zaufania.