Zaznacz stronę

Cmentarze to miejsce nie tylko pochówku naszych bliskich, to również miejsce zadumy i refleksji. Na szczęście już dawno odeszło się od nekropolii, na których widok ciarki przebiegają po plecach. Dzisiaj cmentarze przypominają zielone parki pełne roślin. Cmentarz w Kosakowie to jeden z gdyńskich cmentarzy, gdzie przykłada się ogromną wagę do zielonego zagospodarowania przestrzenią. 

Krótka historia cmentarza w Kosakowie 

Cmentarz znajduje się na terenie gminy Kosakowo i został otworzony w 1992 roku, co sprawia, że jest jednym z młodszych cmentarzy w Trójmieście. Jego powierzchnia wynosi 11,3 ha. Aktualnie na cmentarzu znajduje się 7500 grobów. 

Cmentarz komunalny Kosakowo na swoim terenie ma kwiaciarnie, kaplicę, nowoczesną chłodnię oraz biuro, w którym można załatwić wszelkie kwestie pogrzebowe. Zarząd cmentarza bardzo dba o wygląd nekropolii. Dla osób przychodzących na groby bliskich, udostępniony został nieodpłatnie zestaw do pielęgnacji grobów. 

Cmentarz w Kosakowie – amerykańskie kwatery

Tradycyjne cmentarze w Polsce wyróżniają się dość pokaźnymi pomnikami. W 2011 roku na cmentarzu została otworzona kwatera amerykańska. Wyróżnia się ona tym, że groby postawione na niej mają wyłącznie tablicę upamiętniającą. Dookoła jest zielona trawa, o którą dba zarząd cmentarza. 

Na cmentarzu umieszczone są całodobowe kamery, który mają zabezpieczać cmentarz przed złodziejami i wandalami. Ponadto, aby rodziny mogły znaleźć grób, wszystkie alejki są ponumerowane. 

Na cmentarzu odbywa się rocznie około 500 pogrzebów. O zakładach pogrzebowych, które współpracują z cmentarzem można przeczytać więcej na stronie Funer Gdynia.